Jestliže vás při pobytu na horské louce překvapí vyhřívající se zmije, a je od vás v dostatečné vzdálenosti, pak máte dostatek času a možností z nebezpečné situace uniknout – jednoduše předvídáte, co by se mohlo stát, a tak se zmiji vyhnete velkým obloukem nebo jí svou hlučností vyplašíte a ona se odplazí do ústraní. Něco jiného jsou ale nebezpečí skrytá, o nichž nevíte předem, a mohou vás pak zaskočit nepřipravené. K těm se řadí i zanedbaná vzduchotechnika. Co tím máme na mysli?
Plísně – o toxicitě plísní jsou lidé obeznámeni již řadu let a můžete se na toto téma dočíst mnoho odborných i laicky pojatých pojednání. Plísním se intuitivně vyhýbáme a nikoho neláká zakousnout se do plesnivého jablka, které objevil mezi ostatními v proutěném košíku. Pokud však o výskytu plísní nemáte tušení, vdechujete jejich jedovaté spory a ty pak oslabují imunitní systém a poškozují vaše orgány. Vzduchotechnika umožňuje plísním usazovat se na stěnách potrubí a vytvářet tu celistvé povlaky, ovšem pouze tehdy, ponecháte-li na to těmto organismům dostatek času. Proto se vyplácí nechat vzduchotechniku pravidelně revidovat a případně čistit.
Vznícení mastného prachu – do vzduchotechniky neustále proniká kromě vzduchu i prach, a máte-li funkční kuchyňskou digestoř, prachové částice navíc obohacujete o rozptýlenou mastnotu. Mastný prach se pak přilepí na stěny potrubí a zde nejen, že živí plísně, ale po určité době se stává zápalnou vysoce hořlavou směsí. Hasiči ji považují za obávanou hořlavinu první třídy, která u silnějších vrstev i exploduje. K požáru mastného prachu ve vzduchotechnice pak stačí jen drobná jiskra od sporáku, a váš byt je v plamenech. Na Internetu jsou ke stažení i fotografie objektů, kde zasahovaly hasičské záchranné sbory při požárech vzduchotechniky, ale není to hezký pohled.