Bydlíte v Praze na některém z okrajových sídlišť, jako jsou Stodůlky, Lužiny, Nové Butovice nebo Praha Řepy? Pak si možná dobře uvědomujete, jak výhodné je žít právě v těchto lokalitách. Je odtud velmi dobré spojení metrem do centra města či na jeho opačný konec, máte tu k dispozici relativní dostatek parkovacích míst pro osobní auta, drtivá většina domů je revitalizovaných a jejich obyvatelům tak odpadá řada starostí s jejich údržbou. Jestliže máte zajištěn i profesionální úklid společných prostor, netýkají se vás tu v podstatě žádné starosti.

Zdánlivá idylka však může skončit osobní tragédií v okamžiku, kdy do hry promluví vzduchotechnika. Domy na pražských sídlištích bývají osazeny vnitřní vzduchotechnikou ve společných stoupačkách, jedná se o plechové potrubí s vývody pro kuchyňskou digestoř, případně pro ventilace z koupelen a toalet. Potrubí samo o sobě není nebezpečné, jeho konstrukce může být i při pokrytí korozí stále dobře funkční, ovšem problematické je tu něco jiného – prach ve spojení s mastnotou.

Od kuchyňského sporáku proudí do vzduchotechniky vlhký vzduch, častokrát prosycený rozptýleným tukem, a spolu s ním do trubek vstupuje i takřka neviditelný prach. Zdánlivá banalita – trocha prachu a tuku, který kamsi mizí mimo byt vás přece nemůže nijak rozházet, ale ve hře je i časový faktor – jestliže se tento proces odehrává měsíce a roky, za pár let se v potrubí usadí silná vrstva mastného prachu, a ten je dle vyjádření hasičů hořlavinou první třídy a někdy i výbušninou.

Jestliže pak odlétne od sporáku jiskra, která hořlavou směs zapálí, oheň se pak snadno rozšíří do bytového prostoru a může zasáhnout i více bytů na stoupačce. A jak vypadá takový vyhořelý byt, o tom se snadno přesvědčíte na fotografiích zveřejněných hasičskými záchrannými sbory.

Zajistěte si proto pravidelnou revizi a případné čištění vzduchotechniky od nánosů mastného prachu, vyplatí se to.