Prohlédněte si fotky vyhořelých bytů na webu HZS
Když si zadáte do vyhledávače Google klíčová slova „požár vzduchotechniky foto hasiči“, objevíte tu řadu odkazů s děsivými nadpisy, kupříkladu, že hasiči zasahovali v průmyslové zóně, v bytě v centru hlavního města, a dokonce i v jedné z fakultních nemocnic. Zjistíte, že se nejedná pouze o Prahu, nýbrž o řadu měst a obcí, například Domažlice, Plzeň a obce na Vodňansku či v okrese Třebíč. Požáry vzduchotechniky nejsou ojedinělým jevem a množství zásahů hasičských jednotek HZS je tak vysoké, že můžete nabývat dojmu, že snad jsou tato zařízení konstruována proti předpisům a jsou sama o sobě nebezpečná.
Tak tomu ale není, vzduchotechnika je většinou po technické stránce v naprostém pořádku a z konstrukčního hlediska jí nelze nic vytknout, problém spočívá v něčem jiném. Tímto vám také chceme naznačit, že se to netýká pouze průmyslových staveb a velkokapacitních obytných prostor, ale i městských bytů na sídlištích. A jedním z adeptů na vznik požáru může být třeba váš byt.
Prach + mastnota = výbuch
Profesionální svářeč u svařování plamenem (autogen) si je dobře vědom toho, že v žádném případě nesmí promazat olejem hrdlo se závitem u kyslíkové lahve, protože by tu došlo k prudkému okysličení a k následné explozi. V podobném duchu to probíhá u atmosférického kyslíku, jestliže vnitřek potrubí vzduchotechniky pokryje vrstva mastného prachu. Do vzduchotechniky v bytových domech (v panelácích) je připojena kuchyňská digestoř, odkud uniká do potrubí při přípravě pokrmů mastnota a prach, a ty tu vytváří smrtící kombinaci. Stačí jen jeden milimetr silná vrstva mastného prachu a případná jiskra od sporáku ji zapálí a požár se pak rozšíří do celého bytu.
Právě proto je na místě prevence – pravidelné revize a čištění vzduchotechniky, které předchází dramatickým situacím, škodám na majetku a případným zraněním a ohrožení života lidí nebo hospodářských či domácích zvířat.