AKTUALITY

Proč se vlastně musí kontrolovat vzduchotechnika (nejen) v paneláku

Zaznamenali jste někdy na Internetu článek, v němž se popisuje požár vzduchotechniky v některém z velkých objektů? Když si kupříkladu zadáte do vyhledávače Google klíčová slova: „požár vzduchotechniky“, vyhodnotí vám zajímavé výsledky. Dozvíte se, že hořelo v Třebíči, v Chotěboři, v pražské restauraci, na Mostecku v průmyslové zóně, v Blansku, a to vše jsou požáry z nedávné doby. Pokaždé byla příčinou závada ve vzduchotechnice, ale podstatné je to, že se jí dalo snadno zabránit.

A škody? Na Mostecku dosáhla škoda hodnoty tří milionů korun, v Třebíči byla škoda odhadnuta na milion korun, v Chotěboři šlo o škodu za půl milionu. Kdybychom tyhle peníze (a to jsme tu zdaleka nevyjmenovali všechny požáry vzduchotechniky za poslední rok či dva roky) darovali samoživitelkám s malými dětmi, útulkům pro zvířata, postiženým lidem na vozíku s malým důchodem, hned bychom mohli o naší zemi říci, že se tu lépe hospodaří, než dosud.

Příčinou požáru vzduchotechniky je zpravidla usazený mastný prach. Jestliže se vrstva prachu zvýší na pouhý jeden milimetr, máme tu již značné riziko vzniku požáru a potrubí uvnitř objektu se rázem mění na časovanou bombu, která může explodovat bez vyzvání kdykoli. Kdyby se ale majitelé objektů chovali zodpovědně a nechali vzduchotechniku pravidelně podrobovat revizi a případnému čištění, neměli by novináři o čem psát, respektive museli by se obrátit k jinému tématu, a doufejme, že k pozitivnějšímu.

Vzduchotechnika ovšem neohrožuje pouze průmyslové stavby, restaurace, provozovny služeb, sklady, obchodní centra či divadla, je to záležitost i panelových domů a k požáru může dojít v kterémkoli bytě navěšeném na společnou stoupačku, v níž je vzduchotechnika v provozu. Problém ovšem tkví také v tom, že o tomto nebezpečí mnozí lidé v panelácích neví, a právě osvěta zde hraje zásadní roli, neboť právě prevence je tím, co zabraňuje škodám na majetku a někdy i na lidských životech.

Více

Jak působí na lidský organismus plísně ve vzduchotechnice

Výraz „plíseň“ patří k nejhanlivějším slovním termínům našeho slovníku. A to zcela oprávněně, neboť nám plísně neposkytují vůbec nic dobrého a jsou pouze zdrojem problémů či dokonce závažných zdravotních komplikací. Když se v domě či v bytě objeví tento živý organismus, snažíme se jej co nejdříve zlikvidovat, jenže co když o něm nevíme, je skrytý „za plentou“ a nejsme na jeho působení připraveni?

Tou plentou rozumíme například starý zatuchlý koberec na chatě, kam jezdíme jen sporadicky, anebo zdivo za sedací soupravou, pokud je umístěná ve vlhkém domě, ovšem plísním se může dobře dařit i tam, kde bychom to neočekávali – v suchém, odvlhčeném a čistém bytě. Máte-li v domě v provozu vzduchotechniku, například v paneláku ve společné stoupačce, nechte ji pro jistotu prověřit, zda se tam nevyskytují plesnivé fleky, mohou vás sužovat a trápit, aniž si to uvědomujete.

Plíseň je rakovinotvorná – vdechováním sporů plísní se zvyšuje v organismu riziko vzniku nádorového bujení, tento prokazatelný fakt se týká všech druhů plísní kromě těch ušlechtilých například na sýrech. Plísně ve vzduchotechnice ale rozhodně ušlechtilé nejsou.

Zátěž pro játra – vdechováním sporů plísní se nezatěžují pouze plíce, tudy tyto toxiny pronikají do krevního oběhu a přetěžují hlavně játra. Jestliže k tomu pak přidáte nevhodnou stravu, kouření, chemické léky a alkohol, vaše játra pak nezvládnou nápor jedů, může je postihnout cirhóza až rakovina a nedostatečná činnost jater pak ovlivní působení jedů v jiných částech těla – v srdci, v mozku, v ledvinách, v žaludku atd.

Psychika – postupná a pomalá otrava organismu plísněmi narušuje i psychiku, stáváme se více nervózními, podrážděnými, máme problémy se spánkem, býváme agresivní a propadáme depresím. Plísně také vyčerpávají z těla minerální a stopové prvky a vitamíny, přestává fungovat přirozená buněčná regenerace a rychleji stárneme, jsme častěji nemocní a máme oslabenou přirozenou imunitu.

Více

A nezapomeňte při koupi bytu na komplexní technickou revizi

Pořídili jste si byt, například formou dědictví po rodičích nebo koupí přes realitní kancelář, který je v původním stavu, případně je po částečné či komplexní rekonstrukci? Pak byste měli jako jednu z prvních věcí provést v bytě důkladnou komplexní technickou revizi.

Revize elektroinstalace – začít byste měli u revize elektroinstalace včetně spotřebičů a svítidel. I relativně drobná a nenápadná či dokonce zcela skrytá závada může způsobit smrtelný úraz nebo požár. Nebezpečné jsou zejména staré hliníkové rozvody, ty vám zřejmě elektrikář doporučí vyměnit za nové v mědi, odpovídající současným bezpečnostním normám.

Revize plynových zařízení – víte, co dokáže výbuch plynu? Na Internetu je stále dostupné video z roku 2013, kdy došlo k výbuchu plynu v Praze v Divadelní ulici. Škoda byla vyčíslena na desítky milionů korun a byly tu zraněny více než tři desítky osob. Pamatujte na to a zajistěte si revizi plynových rozvodů a spotřebičů včas.

Revize vzduchotechniky – na vzduchotechniku se snadno zapomene, neboť je ukrytá ve stoupačce a nemáme ji přímo na očích. Přitom se jedná o jedno z nejnebezpečnějších zařízení, jestliže jej zanedbáme s ohledem na čistotu vnitřních ploch plechového potrubí. Jde o to, že se tu časem usazuje mastný prach, zejména při používání kuchyňské digestoře, a již pouhý jeden milimetr prachu se dovede vznítit a být příčinou požáru bytu. Snadno se o tom přesvědčíte na webových stránkách hasičského záchranného sboru, kde jsou fotografie vyhořelých bytů veřejně přístupné.

Revize komínových cest – i tyto revize mají svůj význam. Může se vás to týkat, jestliže používáte ve svém bytě (nebo domě) například plynovou karmu. V souvislosti se zanesenými komíny tu může dojít k smrtelné otravě oxidem uhelnatým, což je plyn bez barvy a zápachu, proto se také doporučuje pořídit si detektor oxidu uhelnatého, který není drahý, vychází jen na pár stovek korun.

Více

Prohlédněte si fotky vyhořelých bytů na webu HZS

Když si zadáte do vyhledávače Google klíčová slova „požár vzduchotechniky foto hasiči“, objevíte tu řadu odkazů s děsivými nadpisy, kupříkladu, že hasiči zasahovali v průmyslové zóně, v bytě v centru hlavního města, a dokonce i v jedné z fakultních nemocnic. Zjistíte, že se nejedná pouze o Prahu, nýbrž o řadu měst a obcí, například Domažlice, Plzeň a obce na Vodňansku či v okrese Třebíč. Požáry vzduchotechniky nejsou ojedinělým jevem a množství zásahů hasičských jednotek HZS je tak vysoké, že můžete nabývat dojmu, že snad jsou tato zařízení konstruována proti předpisům a jsou sama o sobě nebezpečná.

Tak tomu ale není, vzduchotechnika je většinou po technické stránce v naprostém pořádku a z konstrukčního hlediska jí nelze nic vytknout, problém spočívá v něčem jiném. Tímto vám také chceme naznačit, že se to netýká pouze průmyslových staveb a velkokapacitních obytných prostor, ale i městských bytů na sídlištích. A jedním z adeptů na vznik požáru může být třeba váš byt.

Prach + mastnota = výbuch

Profesionální svářeč u svařování plamenem (autogen) si je dobře vědom toho, že v žádném případě nesmí promazat olejem hrdlo se závitem u kyslíkové lahve, protože by tu došlo k prudkému okysličení a k následné explozi. V podobném duchu to probíhá u atmosférického kyslíku, jestliže vnitřek potrubí vzduchotechniky pokryje vrstva mastného prachu. Do vzduchotechniky v bytových domech (v panelácích) je připojena kuchyňská digestoř, odkud uniká do potrubí při přípravě pokrmů mastnota a prach, a ty tu vytváří smrtící kombinaci. Stačí jen jeden milimetr silná vrstva mastného prachu a případná jiskra od sporáku ji zapálí a požár se pak rozšíří do celého bytu.

Právě proto je na místě prevence – pravidelné revize a čištění vzduchotechniky, které předchází dramatickým situacím, škodám na majetku a případným zraněním a ohrožení života lidí nebo hospodářských či domácích zvířat.

Více

Bydlení v pražském paneláku je idylka, ale…

Bydlíte v Praze na některém z okrajových sídlišť, jako jsou Stodůlky, Lužiny, Nové Butovice nebo Praha Řepy? Pak si možná dobře uvědomujete, jak výhodné je žít právě v těchto lokalitách. Je odtud velmi dobré spojení metrem do centra města či na jeho opačný konec, máte tu k dispozici relativní dostatek parkovacích míst pro osobní auta, drtivá většina domů je revitalizovaných a jejich obyvatelům tak odpadá řada starostí s jejich údržbou. Jestliže máte zajištěn i profesionální úklid společných prostor, netýkají se vás tu v podstatě žádné starosti.

Zdánlivá idylka však může skončit osobní tragédií v okamžiku, kdy do hry promluví vzduchotechnika. Domy na pražských sídlištích bývají osazeny vnitřní vzduchotechnikou ve společných stoupačkách, jedná se o plechové potrubí s vývody pro kuchyňskou digestoř, případně pro ventilace z koupelen a toalet. Potrubí samo o sobě není nebezpečné, jeho konstrukce může být i při pokrytí korozí stále dobře funkční, ovšem problematické je tu něco jiného – prach ve spojení s mastnotou.

Od kuchyňského sporáku proudí do vzduchotechniky vlhký vzduch, častokrát prosycený rozptýleným tukem, a spolu s ním do trubek vstupuje i takřka neviditelný prach. Zdánlivá banalita – trocha prachu a tuku, který kamsi mizí mimo byt vás přece nemůže nijak rozházet, ale ve hře je i časový faktor – jestliže se tento proces odehrává měsíce a roky, za pár let se v potrubí usadí silná vrstva mastného prachu, a ten je dle vyjádření hasičů hořlavinou první třídy a někdy i výbušninou.

Jestliže pak odlétne od sporáku jiskra, která hořlavou směs zapálí, oheň se pak snadno rozšíří do bytového prostoru a může zasáhnout i více bytů na stoupačce. A jak vypadá takový vyhořelý byt, o tom se snadno přesvědčíte na fotografiích zveřejněných hasičskými záchrannými sbory.

Zajistěte si proto pravidelnou revizi a případné čištění vzduchotechniky od nánosů mastného prachu, vyplatí se to.

Více

Skrytá nebezpečí jsou vždy ta nejhorší

Jestliže vás při pobytu na horské louce překvapí vyhřívající se zmije, a je od vás v dostatečné vzdálenosti, pak máte dostatek času a možností z nebezpečné situace uniknout – jednoduše předvídáte, co by se mohlo stát, a tak se zmiji vyhnete velkým obloukem nebo jí svou hlučností vyplašíte a ona se odplazí do ústraní. Něco jiného jsou ale nebezpečí skrytá, o nichž nevíte předem, a mohou vás pak zaskočit nepřipravené. K těm se řadí i zanedbaná vzduchotechnika. Co tím máme na mysli?

Plísně – o toxicitě plísní jsou lidé obeznámeni již řadu let a můžete se na toto téma dočíst mnoho odborných i laicky pojatých pojednání. Plísním se intuitivně vyhýbáme a nikoho neláká zakousnout se do plesnivého jablka, které objevil mezi ostatními v proutěném košíku. Pokud však o výskytu plísní nemáte tušení, vdechujete jejich jedovaté spory a ty pak oslabují imunitní systém a poškozují vaše orgány. Vzduchotechnika umožňuje plísním usazovat se na stěnách potrubí a vytvářet tu celistvé povlaky, ovšem pouze tehdy, ponecháte-li na to těmto organismům dostatek času. Proto se vyplácí nechat vzduchotechniku pravidelně revidovat a případně čistit.

Vznícení mastného prachu – do vzduchotechniky neustále proniká kromě vzduchu i prach, a máte-li funkční kuchyňskou digestoř, prachové částice navíc obohacujete o rozptýlenou mastnotu. Mastný prach se pak přilepí na stěny potrubí a zde nejen, že živí plísně, ale po určité době se stává zápalnou vysoce hořlavou směsí. Hasiči ji považují za obávanou hořlavinu první třídy, která u silnějších vrstev i exploduje. K požáru mastného prachu ve vzduchotechnice pak stačí jen drobná jiskra od sporáku, a váš byt je v plamenech. Na Internetu jsou ke stažení i fotografie objektů, kde zasahovaly hasičské záchranné sbory při požárech vzduchotechniky, ale není to hezký pohled.

Více

Co dovedou plísně ve vzduchotechnice

Představte si, že se u vás objeví nespecifické zdravotní problémy. Stěžujete si na nedostatek energie, únavu, deprese, úzkostné stavy, nevolnosti, špatné trávení a někdy dokonce na náhlé a neočekávané zvracení. Takovéto příznaky mohou vašeho obvodního lékaře dokonale zmást, protože se nejedná o nic konkrétního, co by směřovalo k některé typické chorobě. A tak vás lékař bude odesílat střídavě po dnech na různá vyšetření a tam se nezjistí nic zásadního. Nakonec vám lékař naordinuje klid, snížit fyzickou námahu, vyvarovat se stresu a možná vám i doporučí vhodné potravinové doplňky, například hořčík, vitamín B6, Spirulinu, Chlorellu, levandulový čaj na zklidnění a některé další medikamenty.

Vy to vše začnete užívat, trochu se vám uleví, ale po jisté době se vaše zdravotní problémy začnou opět stupňovat a začne začarovaný kruh lékařských vyšetření, což vás nakonec může dovést až k psychiatrovi.

Psychiatrická ordinace bývá pro psychicky vyrovnaného jedince spíše potupou, protože si uvědomuje, že mu je stále zle, ale lékaři nic neobjevili, a tak se odvolávají na možné psychické problémy. Takový člověk je pak psychicky na dně, ale má-li štěstí, potká ve městě kamaráda, co se mu svěří s podobnými problémy, ale hlavně s jejich rozuzlením. Kamarád totiž pátral po příčinách potíží a jelikož je ve svých činech důsledný, napadlo jej prohlédnout důkladně byt, jestli tu není ukrytý nějaký patogen – bakterie apod. Nikde v bytě nic neodhalil, ale napadlo jej nechat prověřit vzduchotechniku.

Na místo dorazil revizní technik, otevřel útroby potrubí a zděsil se, protože tu byla skoro půl centimetru silná vrstva vlhkého mastného prachu, pokrytá zelenou plísní. Plísně vytváří jedovaté spory a ty se potulují ovzduším oběma směry, jak ven z paneláku, tak i do bytu. Vdechování spor v podstatě svým čichem nezaznamenáte, ale budete jim neustále vystaveni a v podstatě budete velmi pomalu tráveni jedem. Proto se vyplatí nezapomínat na vzduchotechniku a nechat ji čas od času prověřit.

Více

Domácnost v panelovém domě v ohrožení

Máte rádi katastrofické filmy? Někteří lidé je přímo hltají, protože se netýkají přímo jich, i když se ve vypjatých okamžicích destruktivního děje chytají madel svých křesel, aby se ujistili, že jim pod zadkem nic nehoří, ani neexploduje, a tak mohou dál v „poklidu“ prožívat svůj filmový adrenalin. Jenže prožít zfilmovanou katastrofu na vlastní kůži, je samozřejmě něco úplně jiného, a stává se, že tito jedinci končí v ordinacích psychiatrů. Někteří jsou do konce života závislí na chemických lécích, provázeni utrpením a dalšími negativními prožitky, které jim brání prožívat přirozený plodný život, a někdo situaci vůbec nezvládne a spáchá sebevraždu.

V současné době je na pořadu dne (bohužel ve většině zpravodajských portálů) válečné běsnění, navíc je válka vedena nedaleko našich východních hranic, ale zažít si své peklo můžete i vy, pokud bydlíte v panelovém domě s funkční vzduchotechnikou.

Myslíte si, že přeháníme, a že nemůže být nic horšího, než dělostřelecký granát? Pak se zamyslete nad tím, co se odehrává v potrubí vzduchotechniky den co cen.

Vzduchotechnika v panelových domech nasává do svých útrob skrze ventilátory z koupelen, z toalet a od kuchyňských sporáků nejen vzduch, ale i prachové částice. Ty nejsou pouhým okem patrné, pouze si jich můžete povšimnout třeba při záblesku slunečních paprsků, které prosvítají skrze okno na dekorativní závěs. Prach sám o sobě není nebezpečný, dokonce jej i vdechujeme, přičemž organismus si s ním hravě poradí i v krevním oběhu, ovšem ve vzduchotechnice se prach mísí s mastnotou, která se odpařuje při přípravě pokrmů pod kuchyňskou digestoří. A kombinace prachu a tuku je vražedná zbraň. Pouhý jeden milimetr silná vrstva mastného prachu je natolik explozivní hořlavina, že pak stačí drobná jiskra od sporáku, a váš byt je rázem v plamenech. Důkazem tohoto tvrzení jsou fotografie pořízené členy hasičských záchranných sborů, které již takové požáry likvidovaly.

O tomto nebezpečí bohužel mnoho domácností neví, a namísto, aby si dotyční nechali zkontrolovat a vyčistit potrubí vzduchotechniky, (možná) sledují katastrofické filmy v TV v domnění, že jim se nic nemůže stát.

Více

Máme plísně v bytě a nevíme o tom

Stalo se vám někdy, že jste se s chutí zakousli do krájeného chleba s pomazánkou, a ta se vám zdála příliš nakyslá a hořká, načež jste zjistili, že značná část spodní strany chleba je pokrytá zelenou plísní? Okamžitou reakcí na takové sousto je jeho vyplivnutí do záchodu a propláchnutí úst vlažnou vodou s dezinfekční ústní vodou. Nikdo z nás nekonzumuje záměrně plesnivé potraviny, protože dobře víme, jak jsou toxické, a jak mohou velmi negativně ovlivnit činnost jater a ledvin a vyvolat i lehkou celkovou otravu organismu.

A teď si představte, že  vdechujete jedovaté spory plísní den co den, po celý rok, třeba i pět, deset let. Takováto stálá expozice v nízkých dávkách toxinů vyvolává v organismu stresující odpověď a neustále narušuje činnost imunitního systému, což se může projevit častým nachlazením, chřipkami, alergiemi, atopickým ekzémem, únavou, podrážděností, depresemi a dalšími fyzickými obtížemi. Je vám zkrátka špatně, a vy stále nevíte, proč. Už jste převrátili jídelníček doslova naruby, konzumujete detoxikační řasy Chlorella a Spirulina, užíváte na játra Ostropestřec mariánský, ale výsledky nejsou příliš valné.

Až jednoho dne potkáte kamaráda, spolužáka ze střední školy, a ten se pochlubí, že revize vzduchotechniky v jeho bytě odhalila silné vrstvy plísní na mastném a vlhkém prachu uvnitř potrubí, a vám svitne v mysli nápad, co když se na vašich zdravotních problémech podílí něco takového?

Toto není jediný případ plísní ve vzduchotechnice, revizní technici odhalují tyto „závady“ poměrně často, zvláště tam, kde se vzduchotechnika ještě nikdy nečistila, a je tu v provozu již pár desítek let, třeba od samého počátku stavby panelového sídliště v osmdesátých letech minulého století. Spory plísní se do bytu snadno dostanou výměnou vzduchové hmoty a jejich největší nebezpečí spočívá v tom, že nejsou vidět, ani cítit, a že je vdechujete do plic, odkud následně vstupují do krevního oběhu, aniž jste si toho vědomi.

Více

Jak plísně ohrožují naše zdraví

Stalo se vám někdy, že jste se omylem zakousli do nějakého pokrmu, který byl plesnivý? Například jste v noci zašli z ložnice do kuchyně, potmě otevřeli chladničku, vyprostili z ní jogurt, chladničku uzavřeli a potmě nabrali z jogurtu první lžičku, načež se vám chuť zdála hořká a celkově podezřelá? Anebo jste si namazali chléb pomazánkou a nevšimli se, že je ze spodní strany již pokrytý drobnou vrstvou plísně? Takovéto případy se stávají a naštěstí náš čich a chuťový vjem jsou jasnými indikátory, že tu něco nehraje, a že by bylo záhodno toto nekonzumovat.

Chuť a čich nás zkrátka chrání před působením plísní, a je to moc dobře, protože jsou to velmi toxické organismy. Produkují jedovaté sloučeniny, které primárně zasahují játra a ledviny a dále působí v organismu na nervovou soustavu, krevní oběh i mozek. Kdybyste snědli větší porci plesnivého jídla, mohlo by vás to i usmrtit.

V malém množství sice plísně nejsou nebezpečné tak, že vyvolají rychlou otravu, ale jestliže jsme jim vystaveni delší dobu, významně to v negativním slova smyslu ovlivňuje naše zdraví ve všech směrech. O to je to vždy horší, pokud nás nemůže varovat ani čich, ani chuť, a to jsou zpravidla případy plísní, které se vyskytují v okolním prostředí – pod kobercem, na zdech, u okenního rámu atp. Jedno z míst, kde se plísním velmi dobře daří, je vzduchotechnika. V potrubí mají ideální podmínky na rozmnožování – optimální vlhkost vzduchu a teplotu.

Může vám připadat, že vzduchotechnika je od vás daleko, a že vás tamní plísně nijak neohrožují, ale uvědomte si, že prouděním vzduchu (oběma směry) se ze vzduchotechniky snadno dostanou do bytu spory plísní, a ty jsou stejně toxické, jako jejich původce. Budete-li spory plísní vdechovat několik měsíců až let, můžete onemocnět i vážnou chorobou. Proto má svůj nezpochybnitelný význam revize vzduchotechniky a její čištění.

Více

© TAURIS plus, s.r.o. 2025